Skleroterapia żylaków - Warszawa - Forever Young
a

Skleroterapia leczenie żylaków

Skleroterapia bezinwazyjne leczenie żylaków

Żylaki są bardzo powrzechną dolegliwością , częściej cierpią na nią kobiety w niektórych krajach nawet do 60% populacji , ze względu na działanie hormonów żeńskich osłabia elastyczność żył, co ułatwia ich deformowanie i powstawanie schorzeń. Powszechnie rozpoznawanym objawem schorzeń żylnych są żylaki oraz siatki żylne tzw pajączki.

Dlaczego powstają żylaki?

Jeżeli mamy słabe mięśnie, mało się ruszamy i zastawki są uszkodzone (możemy się urodzić ze zniszczonymi zastawkami lub mogą się zepsuć na skutek zakrzepowego zapalenia żył), krew zaczyna się cofać. Wzrasta ciśnienie krwi, która z coraz większą siłą naciska na ściany żył w nogach. Żyły rozszerzają się i jak rozciągnięta sprężyna nie wracają do swego pierwotnego kształtu. Tak powstają żylaki, czyli nieprawidłowe poszerzenia żył. Z czasem skóra nad nimi staje się cienka, napięta i błyszcząca. Nabrzmiały, wypełniony niedotlenioną krwią żylak widoczny jest pod skórą jako niebieska, czasem upstrzona zgrubieniami, kręta linia.

Jak zacząć leczenie? USG Doppler kolor

Podstawowym badaniem diagnostycznym jest USG Doppler, pozwalające ocenić przepływ krwi wewnątrz układu żylno-tętniczego. W jego trakcie lekarz ocenia czy u pacjenta występuje niewydolność krążenia żylnego, rozpoznaje uszkodzenia naczyń, wielkość zmian i ich umiejscowienie. Dzięki niemu możemy dobrać odpowiednie i skuteczne leczenie. Obecnie badanie USG Doppler uważane jest za standard poprzedzający leczenie schorzeń żylnych.

Jakie są korzyści dla pacjenta?

Leczenie jest niemal bezbolesne, znieczulenie najczęściej w ogóle nie jest potrzebne. Jako metoda nieoperacyjna, jest mniej obciążająca i mniej ryzykowna dla pacjenta. Skleroterapia jest także przystępna: leczenie prowadzone jest ambulatoryjnie, nie jest potrzebny pobyt w szpitalu, zaś koszt leczenia jest wielokrotnie niższy w porównaniu do metod operacyjnych.

Skleroterapia bezinwazyjne usuwanie żylaków?

Skleroterapia jest nieoperacyjną metodą usuwania żylaków kończyn dolnych poprzez ich zasklepienie. Zabieg polega na podaniu do wnetrza uszkodzonych naczyń środka farmakologicznego. Środek ten działa na wewnętrzną ścianę naczynia krwionośnego, co powoduje jego stopniowe włóknienie, zmniejszenie średnicy, a następnie jego zamknięcie. Efekt widoczny jest bardzo szybko , w przypadku drobnych naczynek znikają one dosłownie w oczach. Zabieg atrakcyjny dla kobiet , szybki przystępny i niemal bezbolesny. Znieczulenie jest niepotrzebne . Zabieg jest nieoperacyjny dlatego jest mało ryzykowny dla pacjentki.

Jak wygląda pielęgnacja domowa po zabiegu?

Po zabiegu pacjentka wraca do domu, do swoich codziennych czynności. Przez miesiąc po zabiegu nie należy opalać się na słońcu czy solarium. Nie należy też podgrzewać nóg w trakcie np. gorących kąpieli czy sauny. W tym okresie wskazane jest także noszenie rajstop uciskowych, które utrwalają i zabezpieczają osiągnięty efekt kosmetyczny. Można stosować preparaty zewnętrzne poprawiające napięcie drobnych naczyń: wyciągi z ogórecznika, kasztanowca itp.

 Jakie są zalety ze skleroterapii?

  • Poprawa estetyki kończyn dolnych
  • Mała inwazyjność zabiegu
  • Nie wymaga pobytu w szpitalu
  • Skleroterapia jest niemal bezbolesna
  • Nie wyłącza z życia codziennego
  • Jest szybka i niedroga
  • Pozwala uniknąć chorób układu krążenia

Po zabiegu skleroterapii należy :

  • Konieczne jest noszenie przez jakiś czas opasek elastycznych (bandaży, podkolanówek lub pończoch uciskowych) wyłącznie w ciągu dnia
  • Należy regularnie uczestniczyć w dotychczasowych zajęciach sportowych, szczególnie spacerach i pływaniu, a także kontynuować pracę zawodową
  • Pierwszy prysznic po zabiegu można wziąć już wieczorem po zabiegu
  • Nie nalezy brać gorących kąpieli , korzystać z sauny i kapieli słonecznych przez 4 tygodnie po leczeniu , ponieważ powoduje to rozszerzanie się naczyń i może być przyczyną przebarwień