Botoks czy kwas hialuronowy - co wybrać? - Forever Young

Botoks czy kwas hialuronowy – co wybrać?

Zmarszczki są kompleksem wielu Pań. Jednak dzięki postępowi medycyny estetycznej, możemy z nimi walczyć różnymi sposobami. Do najpopularniejszych metod należy wstrzyknięcie botoksu i kwasu hialuronowego. Pojawia się jednak pytanie, który sposób jest lepszy? Jakie efekty można dzięki nim uzyskać? 

Co to jest botoks? 

Botoks, nazywany również eliksirem młodości, to neurotoksyna wytwarzana z bakterii “Clostridum botulinum”. Ta niezwykła substancja jest stosowana do leczenia problemów z nadpotliwością, kurczem powiek, tikami, zezem oraz migrenami. Botoks znalazł także zastosowanie w medycynie estetycznej, gdzie doskonale sprawdza się przy redukcji zmarszczek. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej blokuje ruch mięśni znajdujących się pod nią, co w efekcie prowadzi do złagodzenia oznak starzenia. Botoks nie tylko wygładza zmarszczki, ale również przeciwdziała powstawaniu nowych. Dzięki toksynie botulinowej można zniwelować tzw. kurze łapki, lwią zmarszczkę, a także zmarszczki na czole, nosie, pod oczami oraz wokół ust. 

Co to jest kwas hialuronowy? 

Kwas hialuronowy to polisacharyd występujący w naszym organizmie. Można znaleźć go m.in. w chrząstkach, filmie łzowym, strunach głosowych oraz nerkach. Jest również jednym z głównych budulców ścian naczyń krwionośnych i składnikiem płynów ustrojowych. Gdy jesteśmy młodzi, w naszym organizmie znajduje się odpowiednia ilość kwasu hialuronowego. Jednak z wiekiem jego zawartość maleje, co skutkuje pojawianiem się zmarszczek i przesuszeniem skóry. Na szczęście dzięki medycynie estetycznej możemy poddać się zabiegowi dostarczenia kwasu do skóry i cieszyć się gładką, nawilżoną cerą. 

Botoks czy kwas hialuronowy – co lepsze? 

Podstawową różnicą między botoksem a kwasem hialuronowym jest długość utrzymywania się efektów. Trzeba pamiętać, że kwas hialuronowy nie należy do trwałych wypełniaczy, przez co po czasie ulega rozpadowi. Aby cieszyć się gładką cerą bez zmarszczek, konieczne jest powtarzanie zabiegu co 12-18 miesięcy. Nieco lepszą opcją jest botoks, który utrzymuje się w skórze nawet 6 miesięcy. Zabieg toksyną botulinową wystarczy powtórzyć 3 razy w roku. 

Należy pamiętać, że właściwości kwasu hialuronowego w dużym stopniu różnią się od cech botoksu. Toksyna botulinowa czasowo blokuje skurcze mięśni, dlatego doskonale sprawdza się do niwelacji zmarszczek mimicznych. Przy jej użyciu można usunąć nieestetyczne bruzdy i cieszyć się gładką, odmłodzoną cerą. Botoks jest kierowany do osób, które chcą zniwelować zmarszczki znajdujące się w głównych partiach twarzy. Należy jednak zaznaczyć, że toksyna botulinowa może nie poradzić sobie z nasilonymi objawami starzenia. W tym przypadku lepszą opcją jest hialuronian, który doskonale sprawdza się przy korygowaniu defektów skóry dojrzałej. Kwas hialuronowy świetnie radzi sobie z niwelowaniem zmarszczek powstałych w wyniku niekorzystnego działania promieni UV oraz procesu starzenia. Przy pomocy hialuronianu można usunąć bruzdy statyczne, takie jak linie marionetki, zmarszczki palacza czy fałdy nosowo-wargowe. Kwas hialuronowy doskonale radzi sobie również z problemem opadających policzków. Ponadto jest stosowany do modelowania i powiększania ust oraz poprawiania wyglądu ciała. 

Kwas hialuronowy czy botoks – co jest bezpieczniejsze? 

Zarówno kwas hialuronowy, jak i botoks, używane w medycynie estetycznej, są w pełni bezpieczne. Należy pamiętać, że toksyna botulinowa jest zarejestrowana jako lek, dlatego może być używana wyłącznie przez wykwalifikowanych specjalistów. Do zabiegu z botoksem stosuje się toksynę o małym stężeniu, dzięki czemu otrzymuje się długotrwałe zmiany, jednak odwracalne. Kwas hialuronowy to polimer nietoksyczny, biodegradowalny i bardzo dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Hialuronian nie przyczynia się do alergii i uczuleń oraz niepożądanych reakcji immunologicznych. 

Na pytanie, co lepsze: botox czy kwas hialuronowy nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Obie substancje są bezpieczne i gwarantują satysfakcjonujące efekty, jednak nie należy ich utożsamiać. Toksyna botulinowa jest polecana osobom, które chcą pozbyć się zmarszczek mimicznych, natomiast kwas hialuronowy będzie lepszą opcją, jeśli narzekamy na nasilone objawy procesu starzenia – na naszej twarzy pojawiły się głębokie linie oraz bruzdy. Jeśli jednak nie jesteś pewien, który zabieg lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, umów się na wizytę w naszej klinice. Nasi wykwalifikowani specjaliści pomogą Ci podjąć decyzję i rozwieją wszelkie wątpliwości.