Bruzdy - czym są i jak się ich pozbyć? - Forever Young

Bruzdy – czym są i jak się ich pozbyć?

Pewnie zdecydowana większość osób, przekraczając średni wiek, słyszała już o zmarszczkach. Pojawiają się niespodziewanie, stając się oznaką przemijających lat. Podobnie dzieje się z bruzdami. Co to oznacza dla skóry i jak je usunąć?

Na początku warto zastanowić się, co to bruzdy i skąd się biorą. Nie jest to słowo często używane, jednak ślady w okolicach nosa oraz warg to po prostu zmarszczki powstające w wyniku ruchów wykonywanych przez mięśnie twarzy, takich jak uśmiech czy grymas.

Oznacza to, że aby w naturalny sposób ustrzec się pojawiania się bruzd, trzeba powstrzymać się od ukazywania jakichkolwiek głębszych emocji za pomocą twarzy, a wiadomym jest przecież, że nie o to chodzi. Pytanie o to, jak usunąć bruzdy, zadają sobie już osoby w wieku 25 lat, ponieważ to wtedy na skórze twarzy zauważyć można coraz mocniej odznaczające się zmarszczki.

Jak spłycić bruzdy?

Można wymienić trzy najbardziej popularne rodzaje bruzd, a są to:

  • zmarszczki śmiechowe – powstające w wyniku częstego podnoszenia kącików ust ku górze, wyróżniające się podłużnymi liniami, ciągnącymi się od nosa do kącików;
  • zmarszczki smutku – pionowe wgłębienia ciągnące się od ust do brody, które mogą powstawać zarówno poprzez kierowanie kącików ku dołowi, jak i przez utratę napięcia skóry twarzy, która podatna na grawitację zaczyna obwisać. Ten rodzaj zmarszczek jest też nazywany liniami marionetki, ponieważ wyglądem przypominają drewniane, prostokątne usta kukiełki;
  • zmarszczki palacza, zwane również kodem kreskowym, będące wynikiem układania ust w tzw. “dziubek” przy paleniu papierosów lub piciu przez słomkę. Zgodnie z nazwą są to pionowe kreski ciągnące się prostopadle do warg wzdłuż całej ich długości.

Oprócz wymienionych na skórę duży wpływ mają również promienie słoneczne. W młodym wieku, będąc świadomym, w jaki sposób bruzdy powstają, można zapobiec ich uwydatnianiu się na przykład poprzez różnego rodzaju ćwiczenia twarzy, kremy czy odpowiednią dietę.

W tym przypadku trzeba stosować odpowiednie kremy z filtrem UV, codziennie masować twarz w celu poprawienia jej elastyczności czy wzbogacić dietę o witaminy B7 (biotynę), A (retinol), C i E. Wszystkie te działania są jednak tylko zapobiegawcze, dlatego tylko do pewnego wieku można sprawnie rozpracować to, jak zmniejszyć bruzdy, a raczej jak powstrzymać ich narastanie. Aby jednak całkowicie się ich pozbyć, należy poszukać innych rozwiązań, które pozwalają na zniwelowanie już istniejących zmarszczek.

Jak zlikwidować bruzdy?

Aby rzeczywiście pozbyć się bruzd, czyli tak zadziałać na już istniejące zmarszczki, aby przestały być widoczne lub by rzeczywiście zniknęły z twarzy, potrzeba więcej starań. Trudno jest jednak osiągnąć efekty domowymi sposobami, ponieważ najczęściej stanowią jedynie sposoby na powstrzymanie dalszego pogłębiania się bruzd i zmarszczek. Dobrze jest więc zastanowić się nad odpowiednim zabiegiem, który pozwoli osiągnąć upragniony efekt.

Oczywiście, przed podjęciem decyzji trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie “za i przeciw”, jednak istnieją takie zabiegi, które można stosować już przy delikatnych deformacjach skóry. Dzięki temu bardzo szybko można odpowiedzieć na problem obejmujący kwestię, jak pozbyć się bruzdy. Prosty zabieg, który następnie jest wspomagany odpowiednią dietą i ćwiczeniami, potrafi na długo utrzymać skórę w odpowiedniej kondycji.

Nie każdy jednak ma czas na to, aby codziennie wykonywać odpowiednie ćwiczenia, kupować i stosować kremy, a także spożywać posiłki tak zbilansowane, aby odpowiednio traktować skórę twarzy. Na szczęście zabiegi, dzięki temu, że są całkowicie bezinwazyjne, mogą być również powtarzane, co pozwala trzymać rękę na pulsie.

Jaki zabieg na bruzdy jest skuteczny?

Najczęściej stosowany i szeroko polecany zabieg na pozbycie się bruzd stanowi ten polegający na wypełnianiu zmarszczek kwasem hialuronowym. Efekty są widoczne od razu po wizycie, a dzięki temu, że kwas jest całkowicie bezpieczny dla organizmu człowieka, uważa się go także za najpopularniejszy wypełniacz w dziedzinie medycyny estetycznej.