Co to jest botox i w jakim celu się go stosuje?
Botoks to popularny preparat stosowany w medycynie estetycznej. Uznawany jest za eliksir młodości, który pozwala szybko i skutecznie zapomnieć o zmarszczkach. Obecnie stosuje się go również w celu złagodzenia objawów niektórych zaburzeń, np. neurologicznych.
Co to jest botox?
Botox to handlowa nazwa botuliny, inaczej kwasu kiełbasianego. Preparat ten uznawany jest za jedną z najmocniejszych toksyn wywołujących porażenie mięśni. Wstrzyknięcie botoksu w obszar nazbyt aktywnego mięśnia prowadzi do spadku intensywności jego działania. Przy użyciu toksyny botulinowej można w mało inwazyjny sposób zminimalizować widoczność zmarszczek.
Po co botoks jest potrzebny?
Botoksu używa się głównie w celu usuwania zmarszczek mimicznych. Szczególnie sprawdza się przy minimalizowaniu widoczności lwiej zmarszczki, tzw. kurzych łapek i zmarszczek poprzecznych czoła. Botoks stosowany jest także w neurologii. Umożliwia on leczenie dystonii mięśni, spastyczności i migreny przewlekłej. Toksyna botulinowa doceniana jest również przez osoby cierpiące na nietrzymanie moczu. Obecnie urolodzy coraz częściej sięgają po nią podczas zabiegów. Botoks ma również zastosowanie w leczeniu nadpotliwości. Aplikowany jest głównie na okolice pach, stóp i dłoni. Podczas takiego zabiegu ostrzykuje się cały problematyczny obszar. Pocenie ustaje po ok. 7–14 dniach od zabiegu.
Botox stosowany jest także do leczenia bruksizmu, czyli niekontrolowanego zgrzytania zębami w nocy. W celu zniwelowania tego schorzenia toksynę wstrzykuje się w mięśnie żwaczy, a w niektórych przypadkach również w skroniowe. Dzięki temu działaniu te odpowiedzialne za zaciskanie szczęki stają się słabe, zgrzytanie zębami ustępuje i w efekcie szkliwo przestaje się ścierać. Zabieg leczenia bruksizmu botoksem trwa kilka minut, a jego rezultaty utrzymują się przez długie miesiące.
Botoks – zabiegi estetyczne
Obecnie botox wykorzystywany jest głównie podczas zabiegów medycyny estetycznej. Bardzo często decydują się na niego osoby pragnące zminimalizować widoczność lwiej zmarszczki. Przy pomocy toksyny botulinowej porażane są mięśnie skośne brwi, proste nosa i obniżacze brwi, dzięki czemu zmarszczka zostaje rozprostowana.
Zabieg botoksu umożliwia również wygładzenie zmarszczki poprzecznej czoła, która powstaje na skutek grymasu zdziwienia. Toksyna sprawdza się także podczas niwelowania tzw. kurzych łapek, za których powstawanie odpowiadają mięśnie okrężne oczu. Wstrzyknięcie w nie botuliny gwarantuje zmniejszenie zmarszczek w tym obrębie.
Botoks wykorzystywany jest także do podnoszenia opadających kącików ust. Podczas tego zabiegu ostrzykiwany jest obniżacz kąta ust. Toksyna stosowana jest również do wygładzania tzw. zmarszczek króliczych, które tworzą się na bocznych obszarach nosa.
Botoks – efekty
Wiele osób zastanawia się, jak długo utrzymuje się efekt botoksu. Jednak nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, czy skutki zabiegu będą długotrwałe czy nie, zależy m.in. od stylu życia (krócej są widoczne u osób korzystających z sauny i przebywających w wysokich temperaturach), rodzaju zabiegu oraz indywidualnych predyspozycji. Według statystyk botoks utrzymuje się przez ok. 4 miesiące, jednak już po trzech mięśnie zaczynają z powrotem pracować. Należy jednak pamiętać, że efekty można wydłużyć, stosując się do kilku zaleceń. Przede wszystkim bezpośrednio po zabiegu nie wolno się kłaść ani schylać. Trzeba unikać również intensywnej aktywności fizycznej i wystawiania skóry na działanie wysokich temperatur. Odradza się korzystanie z sauny, solarium i kriokomór. Ponadto 2 doby po zabiegu wstrzyknięcia botoksu nie należy używać peelingów i innych kosmetyków, które mogą przyczynić się do występowania podrażnień. Dodatkowo trzeba pamiętać, że zarówno przed, jak i po wstrzyknięciu toksyny nie wolno spożywać alkoholu, gdyż rozkurcza on naczynia krwionośne i przyczynia się do powstawania obrzęków.
Stosując się do powyższych zaleceń, będziesz mogła cieszyć się wspaniałym efektem botoksu przez dłuższy czas. Należy jednak pamiętać, że czas utrzymywania się rezultatów w głównej mierze zależy od indywidualnych predyspozycji. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, umów się na wizytę do jednego ze specjalistów Forever Young.