Erytrofobia – jak poradzić sobie z czerwienieniem się?
Erytrofobia to lęk, który dotyczy wielu osób. Objawia się strachem przed publicznym wystąpieniem i powoduje, że na twarzy, dekolcie oraz dłoniach pojawia się charakterystyczny rumieniec. Osoby, które zmagają się z erytrofobią, unikają wystąpień publicznych oraz kontaktów społecznych i zazwyczaj są wycofane. Na szczęście istnieją metody walki z tym schorzeniem. Część można wprowadzić do codziennego życia samemu poprzez zmianę nawyków. Większą pomoc oferują także np. salony kosmetyczne. Jak sobie poradzić z czerwienieniem na twarzy? Aby się o tym przekonać, przeczytaj poniższy wpis.
Czerwienienie się twarzy – przyczyny
W przypadku czerwienienia się twarzy leczenie może przynieść naprawdę bardzo dobre efekty. Jednak w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, jakie są przyczyny pojawiania się tego problemu.
Powody pojawienia się omawianych zmian skórnych mogą być natury biologicznej. Zalicza się do nich alergie czy przegrzanie. Nie bez wpływu jest także otoczenie i temperatura powietrza – mróz czy mocne słońce także mogą być przyczyną czerwienienia się twarzy. Do tego należy dodać wzrost ciśnienia tętniczego czy nadwrażliwość skóry.
Czerwienienie się twarzy – jak z tym walczyć?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak się nie czerwienić na twarzy. Jednak nie jest to wcale takie proste, jakby się mogło wydawać. Jak sobie zatem poradzić z czerwienieniem na twarzy? Oczywiście należy podjąć właściwe leczenie, które powinno zminimalizować przyczyny. Jak sobie poradzić z czerwienieniem na twarzy?
W pierwszej kolejności powinieneś otwarcie rozmawiać z otaczającymi cię na co dzień osobami o Twoim problemie. Dobrze, jeśli uda Ci się znaleźć grupę wsparcia, dzięki której będziesz mieć świadomość tego, iż erytrofobia nie dotyczy tylko Ciebie.
Ważne jest także unikanie przebywania na słońcu i opalanie oraz rezygnacja z solarium. Zrezygnuj także z sauny. Pamiętaj bowiem, że wysokie temperatury wpływają na rozszerzanie naczyń krwionośnych, co z kolei przyczynia się do powstania zaczerwienienia na twarzy. Koniecznie używaj kremów z filtrem UV i to nie tylko latem. Ogranicz także alkohol i gorące napoje.
Leczenie czerwienienia się twarzy – zabieg kosmetyczny
Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który może zalecić Ci stosowanie beta-blokerów lub udać się do salonu kosmetycznego, w którym wykonasz zabieg laserem CPL. Polega on na terapii światłem lasera, który obkurcza naczynia krwionośne. Skorzystanie z serii zabiegów spowoduje, że koloryt cery stanie się ujednolicony, a naczynka będą mniej widoczne.
Ważne, żeby nie bagatelizować problemu, ponieważ może się on pogłębiać. W zaawansowanym stadium rumień nie znika, tylko utrzymuje się bez względu na warunki atmosferyczne lub poziom odczuwanego stresu. Świetnym sposobem na poprawę wyglądu i samopoczucia może być zafundowanie sobie serii masaży, które wpłyną pozytywnie na kondycję skóry.
Częste występowanie rumieni sprzyja pojawieniu się pajączków. Zaniedbanie tego zjawiska może powodować nawet liczne powikłania. Najczęściej prowadzi to do trądziku różowatego. Rumień wiąże się bowiem z różnymi procesami zapalnymi w naczyniach krwionośnych.
Jak sobie poradzić z czerwienieniem na twarzy? Bardzo ważna w jego zapobieganiu jest przede wszystkim codzienna pielęgnacja twarzy. Jednak uważaj – unikaj gruboziarnistych peelingów mechanicznych oraz kosmetyków, które mają w składzie alkohol. Może to bowiem podrażnić skórę i spotęgować chorzenie, a nie je zwalczyć. W zamian używaj produktów hipoalergicznych. Myj twarz wyłącznie w letniej wodzie.