Jak długo utrzymują się efekty depilacji laserowej?

Jak długo utrzymują się efekty depilacji laserowej?

Jednym z marzeń wielu kobiet jest zachowanie gładkiej skóry przynajmniej przez cały okres wakacyjny. Włoski na twarzy, nogach, pod pachami czy w okolicy bikini kojarzą się z czymś niechcianym i zupełnie niepotrzebnym. Ponadto do podobnego wniosku coraz częściej dochodzą również mężczyźni i decydują się na usunięcie włosków. Jednak idealnie gładka skóra jest bardzo trudna do osiągnięcia, ponieważ różne rodzaje depilacji i sposoby pozbywania się niechcianego owłosienia dają odmienne rezultaty. Z tego względu kobiety poszukują tych wiążących się z jak najdłuższymi efektami. Jednym z takich sposobów jest depilacja laserowa.

Jak działa depilacja laserowa? 

Depilacja laserem wiąże się z wykorzystaniem zjawiska selektywnej fototermolizy. Polega na działaniu na traktowaniu mieszków włosowych wiązką lasera, która zamieniana jest na energię termiczną. W ten sposób powstałe ciepło przenosi się na okoliczne komórki, pogłębiając efekt. Znajdująca się wewnątrz macierzy melanina ulega rozbiciu, co zapobiega odrastaniu włosa. 

Zabieg ten trzeba powtarzać kilka, do kilkunastu razy ze względu na fakt, że laser działa na włosy, które są w aktywnym stadium wzrostu (tzw. faza anagenowa), natomiast pomija te uśpione. Nieaktywne cebulki w każdej chwili mogą się obudzić, dlatego trzeba działać wiązką, dopóki nie obejmiemy wszystkich. 

Dzięki ukierunkowanemu działaniu lasera jedynie w stronę barwnika, zabieg jest bezpieczny, ponieważ wiązka nie niszczy komórek skóry. Z tego względu ta metoda depilacji jest doskonałą alternatywą dla osób z różnego rodzaju problemach skórnych czy wrażliwości, która pojawia się po goleniu maszynką, użyciu depilatora, wosku czy kremów.

Przeciwwskazania do zabiegu

Istnieje szereg przeciwwskazań, które ze względów zdrowotnych eliminują niektóre osoby. Klienci myślący o zabiegu depilacji laserowej, którzy równocześnie cierpią na choroby skóry, np. bielactwo, łuszczycę czy bliznowiec, opryszczkę w fazie aktywnej, epilepsję, ciężkie choroby serca, nie mogą wykonać tego zabiegu. 

Dotyczy to również kobiet będących w ciąży, karmiących piersią oraz osób biorących leki światłouczulające: antydepresanty, antybiotyki, -karoten, moczopędne, retinoidy, stosujące różne zioła: bratek, nagietek czy skrzyp polny (w tym wypadku powinno się przestać go brać na 4 tygodnie przed zabiegiem), a także posiadających wszczepiony stymulator bądź defibrylator.

Innymi czynnikami, które trzeba na pewien czas odstawić, są opalanie i wizyty na solarium (na 4 tygodnie), kremy samoopalające, z retinolem i kwasami AHA (na 3 tygodnie) oraz mocne peelingi mechaniczne lub chemiczne w obszarze naświetlania (na 3 tygodnie).

Depilacja laserowa – na ile wystarcza?

Efekty widoczne po tego typu zabiegu różnią się ze względu na kilka czynników związanych z ilością wizyt w salonie, gospodarką hormonalną i ogólnym stanem zdrowia, partią ciała oraz rodzajem włosa osoby, która zdecydowała się na depilację laserową. Ile utrzymuje się efekt? Przestrzegamy, że nie zobaczysz go od razu, ponieważ owłosienie jest widoczne jeszcze przez kilka dni po zabiegu, a potem zaczyna systematycznie wypadać.

Warto zaplanować od 6 do 9 wizyt w odstępach od 4 do 8 tygodni, ponieważ to optymalna liczba zabiegów, po której klienci cieszą się w pełni gładką skórą. Mniejsza ilość będą potrzebowały osoby o ciemnych, grubych włosach i jasnej karnacji, ponieważ ich cebulki zawierają dużo melaniny, a im więcej jej występuje, tym laser ma większe pole do popisu. Na więcej wizyt będą musieli się zgłosić klienci o włosach jasnych, rudych, cienkich bądź o ciemnej karnacji. 

Depilacja laserowa – na ile starcza w ogólnym rozrachunku? Jeśli masz uregulowaną gospodarkę hormonalną, jesteś w dobrym zdrowiu oraz posiadasz typ urody najbardziej podatny na laser, w takim wypadku po zabiegu może odrosnąć maksymalnie do 10% owłosienia. Jednak będzie ono o wiele jaśniejsze, słabsze i mniej widoczne niż przed zabiegiem. Efekt powinien utrzymywać się stale, jeśli nie napotkasz żadnych problemów zdrowotnych. 

Jeśli jesteś zdecydowana na zabieg depilacji laserowej, zapraszamy do naszych gabinetów w Warszawie!