Jak działa botoks? - Forever Young

Jak działa botoks?

Botoks – przez jednych uwielbiany, przez drugich znienawidzony. Aby jednak obiektywnie opowiedzieć się po którejkolwiek ze stron, warto w pierwszej kolejności dokładnie dowiedzieć się, czym jest, a także jak działa botoks.

Botoks – jak działa i czy tak właściwie jest?

Botoks, czyli inaczej toksyna botulinowa typu A, jest jednym z najczęściej używanych preparatów stosowanych w medycynie estetycznej. Stosowana jest głównie do skutecznego, a jednocześnie bezpiecznego usuwania zmarszczek pochodzenia mimicznego, które mogą pojawiać się już u młodych osób, nawet poniżej trzydziestego roku życia. Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej przeprowadzane są w gabinetach medycyny estetycznej przez wyspecjalizowanego lekarza.

Pod pojęciem toksyny botulinowej kryje się neurotoksyna, która wytwarzana jest przez bakterie, a dokładniej – laseczki jadu kiełbasianego. Toksyna ta jest bardzo silna, a stosowana w niewielkich ilościach posiada także działanie terapeutyczne. Botoks odnalazł swoje zastosowanie w wielu zabiegach związanych z funkcjonowaniem zarówno mięśni, jak i nerwów. Wspomniana toksyna botulinowa prowadzi bowiem do zablokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego dokładnie w miejscu, w którym zostanie wykonane wstrzyknięcie. Tym samym zabieg ten prowadzi do rozluźnienia mięśnia poddanego zabiegowi.

Poprzez zabiegi medycyny estetycznej z użyciem botoksu możliwe jest usunięcie wszelkich zmarszczek, takich jak np. zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki wokół oczu tzw. kurze łapki, bruzdy na szyi i na dekolcie czy zmarszczki pionowe pomiędzy brwiami – inaczej zwane lwią zmarszczką. Ponadto botoks świetnie sprawdza się w przypadku zabiegów medycyny estetycznej mających na celu podniesienie opadających kącików ust lub powiek, a także z powodzeniem stosowany jest w przypadku leczenia nadpotliwości.

Działanie botoksu

Warto zaznaczyć, że zabieg z użyciem botoksu jest bezbolesny i dosyć szybki w swoim przebiegu. Jeśli jednak próg bólu pacjenta jest bardzo wysoki, lekarz medycyny estetycznej może również wykonać go w lekkim znieczuleniu. Cały zabieg przeprowadzany jest przy pomocy cienkiej igły, która wprowadza botoks w wyznaczone miejsca. Działanie toksyny botulinowej rozpoczyna się dopiero po kilku dniach. Zazwyczaj na pierwsze rezultaty należy zaczekać około 4 dni, po których możliwe jest zauważenie stopniowego osłabienia mięśnia poddanego iniekcji. Finalny efekt zauważalny jest po około 1-2 tygodniach.

Decydując się na zabieg z użyciem botoksu, należy zatem mieć na uwadze, że efekty nie będą widoczne natychmiastowo. Nie oznacza to jednak, że zabieg okazał się nieskuteczny. Pacjent nie musi martwić się także, czy wszystko przebiegło pomyślnie – w większości w przypadku lekarz zaleca wizytę kontrolną po upływie dwóch tygodni od zabiegu, podczas której ocenia on efekt, a także wprowadza ewentualne poprawki.

Jak długo utrzymuje się efekt działania botoksu?

Działanie toksyny botulinowej nie jest efektem trwałym. Aby uzyskać oczekiwany rezultat, konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu. To właśnie dzięki temu możliwy jest późniejszy powrót do naturalnego wyglądu, w razie gdyby efekt zabiegu nie zadowalał Klienta. Botoks utrzymuje się przez okres od 3 do 6 miesięcy. Co oczywiste, na jego skuteczność wpływają również indywidualne cechy osoby poddającej się zabiegowi z użyciem toksyny botulinowej.

Po okresie maksymalnie 6 miesięcy połączenia pomiędzy nerwami a mięśniem zaczynają się odbudowywać, jednocześnie przywracając swobodną mimika twarzy. Nie oznacza to jednak, że po zabiegu z użyciem botoksu mimika twarzy zostaje całkowicie unieruchomiona. Zabieg ten jedynie czasowo blokuje impulsy nerwowe, powodujące skurcze, dzięki czemu można uzyskać efekt zmiękczenia rysów twarzy. Oczywiście, możliwe jest ponowne powtórzenie zabiegu, w celu podtrzymania efektu gładkiej skóry. Jednak należy pamiętać, aby zabieg nie był powtarzany w okresach krótszych niż 3 miesiące.