Kiedy zaczyna i jak długo działa botox?
Botoks, nazywany także eliksirem młodości, to jedna z najpopularniejszych substancji, używanych w medycynie estetycznej. Toksyna botulinowa skutecznie zmniejsza napięcie mięśni i pomaga w niwelowaniu zmarszczek mimicznych. Zanim jednak zdecydujesz się na zabieg, przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kiedy zaczyna działać botox i jak długo utrzymują się efekty.
Jak działa botoks?
Botoks to neurotoksyna wytwarzana przez jad kiełbasiany. Jest on uznawany za silną toksynę, która w małych ilościach odznacza się działaniem terapeutycznym. Ze względu na specyfikę działania, jest stosowany podczas zabiegów związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego. Blokuje on przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, a w efekcie prowadzi do rozluźnienia mięśni w miejscu wstrzyknięcia. Przy użyciu botoksu można zniwelować zmarszczki mimiczne, na które narzekają już osoby poniżej trzydziestego roku życia. Toksyna botulinowa sprawdza się również podczas zabiegów podnoszenia kącików ust i powiek oraz leczenia nadpotliwości.
Botoks – kiedy zaczyna działać?
Wielu osobom wydaje się, że efekty botoksu można zauważyć równie szybko, jak skutki kwas hialuronowego, który działa niemal natychmiast. Na rezultaty po zabiegu toksyną botulinową należy jednak zaczekać, gdyż działa ona dopiero po kilku dniach.
Po wstrzyknięciu botoksu należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż na efekty czeka się zwykle ok. 4-5 dni. Po tym czasie można zauważyć minimalne osłabienie mięśni. Jednak najlepsze rezultaty zabiegu są widoczne dopiero po ok. dwóch tygodniach. Po upływie tego czasu warto udać się do kliniki na wizytę kontrolną, w czasie której specjalista oceni efekty i wprowadzi ewentualne poprawki. Należy pamiętać, że na czas działania botoksu ma wpływ wiele czynników, do których można zaliczyć:
- tryb życia,
- wiek,
- metabolizm,
- miejsce wstrzyknięcia preparatu,
- szybkość procesów regeneracyjnych,
- odporność na neurotoksynę,
- ilość podanej substancji,
- częstotliwość skurczu mięśnia,
- częstotliwość wykonywania zabiegów,
- wielkość oraz siła mięśnia, w który wstrzyknięto substancję.
Botoks – jak długo działa?
Niwelowanie zmarszczek przy pomocy botoksu nie jest trwałe i wymaga systematycznego powtarzania. Zwykle efekty wstrzyknięcia toksyny botulinowej utrzymują się przez 3-6 miesięcy, jednak należy pamiętać, że trwałość zabiegu jest zależna od wielu czynników, m.in. wieku pacjenta oraz trybu życia.
Po upływie 3-6 miesięcy połączenia między mięśniami a nerwami odbudowują się, przez co mimika twarzy powraca do stanu przed zabiegiem. Wtedy warto powtórzyć terapię, aby nadal cieszyć się młodzieńczym wyglądem i gładką cerą. Nie zaleca się powtarzania zabiegu częściej niż co 3 miesiące.
Jak dbać o skórę po botoksie? Jak przedłużyć efekt zabiegu?
Aby jak najdłużej cieszyć się efektami botoksu, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim minimum 4 godziny po zabiegu nie wolno się kłaść ani schylać. Najlepiej pozostać w pozycji siedzącej. Zastanawiasz się, jaki jest powód tego zalecenia? Otóż toksyna botulinowa rozprowadza się w mięśniach i skórze. Jeśli chcemy, aby rozeszła się równomiernie i w odpowiednich kierunkach, musimy zadbać o utrzymanie prawidłowej pozycji.
Poza powyższą zasadą nie zaleca się wykonywania innych zabiegów przez 14 dni od wstrzyknięcia botoksu. Miejsce, które zostało wypełnione toksyną botulinową, nie powinno być dotykane ani masowane. Poddanie się zabiegom z wykorzystaniem fal radiowych i laserów może sprawić, że botulina w ogóle nie zadziała. Botoks można łączyć jedynie z mezoterapią igłową i wypełnianiem kwasem hialuronowym. Należy jednak pamiętać, iż podczas tych zabiegów trzeba omijać miejsce, w które wstrzyknięto toksynę botulinową. Ponadto minimum dobę po zabiegu z wykorzystaniem botoksu nie wolno latać samolotem, gdyż zmiany ciśnienia mogą nieodpowiednio wpłynąć na działanie botuliny.
Kolejna zasada dotyczy ćwiczeń. Przez 24h po wstrzyknięciu botoksu nie zaleca się uprawiania intensywnego sportu, pływania oraz doprowadzania do pocenia się ciała. W kolejnych dniach można wykonywać lekkie ćwiczenia. Należy również pamiętać, że wysokie temperatury skracają efekty zabiegu, dlatego warto unikać solarium i sauny.
Gdy już wiesz, kiedy zaczyna działać botox, jak długo się utrzymuje oraz, w jaki sposób przedłużyć jego efekty, zapraszamy Cię do kontaktu z naszą kliniką. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszelkie dodatkowe pytania i przekażą indywidualne zalecenia.