Na jakie części twarzy stosuję się botoks?
Botox jest dziś jedną z najbardziej rozpowszechnionych i docenianych metod walki ze zmarszczkami mimicznymi, nadpotliwością czy leczenia kurczów twarzy, jednak kolejne sposoby jego wykorzystania są wciąż badane przez naukowców. W medycynie estetycznej już od dawna stosuje się go w celu wygładzenia i niwelowania zmarszczek na różnych obszarach twarzy, a niewielkie stężenie toksyny botulinowej i mała ilość preparatu stosowana do zabiegów sprawiają, że są one całkowicie bezpieczne i praktycznie bezbolesne. Na czym polega działanie botoksu? Na jakie części twarzy można go stosować?
Jak działa botox na twarz?
Substancja ta, tak bardzo dziś popularna w medycynie estetycznej, jest neurotoksyną, której zadanie to zaburzenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Innymi słowy, botox hamuje uwalnianie acetylocholiny odpowiedzialnej za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami, przez co te ostatnie nie odbierają sygnału do skurczu i dzięki temu są rozluźnione i nie marszczą się. Dzięki temu zmarszczki mimiczne stają się coraz płytsze lub całkowicie zanikają. Warto podkreślić, że botox na twarz działa tylko w obszarze mięśni, do których został wstrzyknięty.
Toksynę botulinową, potocznie zwaną także jadem kiełbasianym, wykorzystuję się do leczenia zaburzeń neurologicznych, migren oraz nadpotliwości, jednak wciąż największą popularnością cieszą się zabiegi estetyczne polegające na korekcie zmarszczek – takie jak botox na czoło, botox na zmarszczki palacza czy botox na lwią zmarszczkę. Znając strukturę mięśni twarzy, można trafnie określić miejsca iniekcji tak, aby paraliż obejmował tylko wybrane przez nas obszary. Sam zabieg wstrzyknięcia botoksu jest niemal bezbolesny i trwa zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu minut, każdorazowo poprzedzony jest konsultacją oraz sprawdzeniem stanu skóry i mimiki.
Na co botox? Najczęściej wykonywane zabiegi
Jeśli lekarz uzna, że nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu botoksu na twarz, przechodzi do oznaczenia miejsc, w które należy wstrzyknąć neurotoksynę. Botox można stosować w przypadku różnego rodzaju zmarszczek mimicznych, najczęściej są to wymienione części twarzy:
- botox na czoło – zmarszczki na czole botox ma za zadanie maksymalnie spłycić za sprawą ograniczenia ruchomości włókien mięśnia czołowego; bruzdy te powstają na skutek skurczu wynikającego z opadania i unoszenia brwi, co sprawia, że czoło zaczyna się marszczyć – podczas zabiegu należy uważać, aby nie podać toksyny botulinowej zbyt nisko, ponieważ grozi to opadaniem górnej powieki;
- botox na zmarszczki palacza – inaczej zmarszczki wargi dolnej i górnej są mocno widoczne przede wszystkim u osób palących, ale mogą także wynikać z działania mimiki twarzy podczas mówienia, jedzenia czy picia; zmarszczki palacza najczęściej nasilają się z wiekiem; botox należy nałożyć w tym obszarze umiejętnie, tak aby nie osłabić mięśni ust;
- botox na lwią zmarszczkę – jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów botoksem, który obejmuje zmarszczki gniewu, czyli tak zwaną lwią zmarszczkę;
- botox należy wstrzyknąć w tym miejscu dosyć głęboko, ponieważ równie głęboko położone są mięśnie odpowiadające na powstawanie charakterystycznej lwiej zmarszczki; toksyna paraliżuje te okolice, wygładzając ten obszar, dzięki czemu zyskujemy wygląd osoby zrelaksowanej i wypoczętej;
- botox na kurze łapki – zmarszczki zewnętrznych kącików oczu to również jeden z popularniejszych zabiegów botoksu na twarz; zmarszczki te powstają w wyniku mrużenia oczu, częstego śmiania się oraz ekspozycji na światło słoneczne; podobnie jak w przypadku wygładzania botoksem zmarszczek na czole, należy wstrzyknąć toksynę botulinową w odpowiedniej odległości od kącików oka, tak aby paraliż nie objął mięśni ruchomych gałki ocznej.
Botox na twarz – popularne i bezbolesne zabiegi
Oczywiście botoksem można leczyć także zmarszczki mimiczne innego rodzaju, między innymi zmarszczki grzbietu nosa, zmarszczki powieki dolnej, koryguje on również opadające brwi czy kąciki ust. Zabiegi są ekspresowe i nie powodują poważnych skutków ubocznych, choć bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk bądź zasinienie. W naszej klinice medycyny estetycznej wykonujemy zabieg botoksu na twarz na wszystkich jej obszarach – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą zabiegów.