Peeling trójchlorooctowy (TCA) – pomoc w walce z bliznami potrądzikowymi
Chcąc poprawić stan skóry dotkniętej bliznami potrądzikowymi, wiele osób decyduje się na wykonanie peelingu. W tym celu wykorzystuje się substancje, wśród których warto wyróżnić kwas trójchlorooctowy. Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące tego preparatu. Wyjaśniamy także, czym jest peeling TCA i dlaczego warto go wykonać.
Przebarwienia i blizny po trądziku są nieestetyczne, a ich obecność na twarzy może wywoływać dyskomfort u wielu osób. Można sobie z nimi poradzić na kilka sposobów, jednym z nich jest peeling TCA. Opinie o tym zabiegu są bardzo pozytywne, zarówno lekarzy, jak i pacjentów, którzy zdecydowali się na jego wykonanie.
Co to jest kwas trójchlorooctowy (TCA)?
TCA jest kwasem organicznym wykorzystywanym w medycynie estetycznej. To jedna z silniejszych substancji stosowanych do wykonywania peelingów. Może występować w różnym stężeniu, ale moc tego specyfiku jest dobierana indywidualnie. Decyzję zawsze podejmuje specjalista. Kwas ten wyróżnia się brakiem toksyczności. Nałożenie substancji na skórę powoduje obumarcie wybranych części naskórka. Złuszczenie skóry natomiast redukuje powierzchowne przebarwienia oraz mniej głębokie blizny. Skóra staje się promienna i widocznie odmłodzona – zabieg korzystnie wpływa na ilość produkowanego kolagenu.
Peeling TCA skutecznie redukuje przebarwienia i blizny potrądzikowe. Warto wspomnieć, że kwas trójchlorooctowy jest wskazany nie tylko w przypadku głębokich blizn potrądzikowych, ale też blizn pourazowych, zmarszczek i odkształceń skóry, atonii (wiotkości) czy rogowacenia starczego.
Peeling trójchlorooctowy – jak wygląda zabieg?
Zabieg jest poprzedzony konsultacją lekarską, podczas której specjalista będzie w stanie wybrać odpowiednie stężenie kwasu, by wykonać skuteczny peeling na blizny potrądzikowe i przebarwienia. Podczas rozmowy lekarz dowie się również, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania. Zabieg nie należy do skomplikowanych. Przed jego rozpoczęciem konieczne jest dokładne oczyszczenie skóry (nie może się na niej znajdować makijaż). Następnie na twarz zostaje nałożona warstwa kwasu TCA. Czasami jest tylko jedna, jednak w niektórych przypadkach konieczna jest większa ilość produktu. Warto wspomnieć, że w większości przypadków wiąże się to z odczuwaniem dyskomfortu w postaci pieczenia (proces ten jest niejako kontrolowanym poparzeniem skóry), jest to jednak w pełni normalne zjawisko w przypadku tego zabiegu. Należy pamiętać, że nad wszystkim czuwa lekarz, dlatego pacjent może czuć się bezpiecznie. Po kilku minutach preparat zostaje zmyty, a na skórę specjalista nakłada substancję łagodzącą.
Peeling TCA – ile zabiegów trzeba wykonać?
Nałożenie kwasu TCA na skórę rozpoczyna proces złuszczania, dlatego efekty nie są natychmiastowe. Po zabiegu na twarzy powstaje obrzęk, który z czasem ustępuje. Po 4-5 dniach rozpoczyna się proces złuszczania. W efekcie tworzy się nowa warstwa skóry, która jest widocznie napięta i wyróżnia się nieco ciemniejszym kolorem. Proces gojenia może potrwać od 7 do 14 dni. Po tym okresie skóra stanie się widocznie piękniejsza!
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile razy należy wykonać peeling TCA. W wielu przypadkach jeden zabieg wystarczy, by uzyskać zamierzone efekty, jednak wszystko zależy od głębokości blizn, grubości skóry i innych indywidualnych predyspozycji. Czasami poleca się wykonanie 4-8 powtórzeń co 2-4 tygodnie.
Efekty peelingu kwasem TCA
Peeling ujędrnia skórę i poprawia jej elastyczność. Dodatkowo spłyca zmarszczki i redukuje blizny potrądzikowe oraz przebarwienia. Zabieg pozwala pozbyć się niedoskonałości, takich jak rozszerzone pory. Naskórek staje się widocznie wygładzony. Sporą zaletą jest fakt, że już pierwsza sesja daje widoczne efekty, jednak w niektórych przypadkach lekarz zaleca powtórzenie zabiegu.
Peeling TCA na blizny potrądzikowe i przebarwienia – jakie są zalecenia?
Przez około 7-14 dni po zabiegu należy dbać o odpowiednie nawilżenie skóry, a także unikać słońca. Oznacza to, że nie wolno się opalać. Z tego względu lepiej nie wykonywać peelingu np. przed wyjazdem na wakacje. Zgodnie z opiniami ekspertów, koniecznym działaniem jest nakładanie na twarz kremu z filtrem (SPF50). Przez kilka dni nie zaleca się również wykonywania makijażu. Co prawda można go nałożyć już dzień po zabiegu, ale nie powinien być intensywny. O szczegóły warto zapytać lekarza, który oceni, czy takie działanie nie spowoduje powikłań. Co istotne, kiedy naskórek zacznie się złuszczać, pod żadnym pozorem nie można go zdrapywać. Skóra potrzebuje czasu na regenerację.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Mimo że zabieg jest stosunkowo bezpieczny i cieszy się pozytywnymi opiniami nawet osób o cienkiej skórze i obniżonym progu bólu, to w niektórych sytuacjach lekarz odmówi jego wykonania. Jakie są przeciwwskazania do wykonania peelingu TCA?
- Aktywne infekcje skórne (np. opryszczka),
- ciążą i okres karmienia piersią,
- teleangiektazje,
- leczenie retinoidami,
- alergia na substancje stosowane podczas zabiegu.
Pamiętaj, by korzystać z profesjonalnej pomocy!
Kwas trójchlorooctowy jest jednym z najmocniejszych preparatów stosowanych do peelingu, dlatego wyłącznie doświadczony lekarz powinien podjąć się wykonania zabiegu. W naszej klinice medycyny estetycznej Forever Young możesz liczyć na pełne wsparcie wykwalifikowanego personelu. Peeling TCA wykonywany jest z użyciem substancji wysokiej jakości. W gabinecie zawsze panuje przyjazna atmosfera, a pacjenci mogą dzięki temu poczuć się bezpiecznie. Jeżeli myślisz o wykonaniu peelingu tego rodzaju, umów się na konsultację z lekarzem. Specjalista wszystko Ci wyjaśni, tak byś czuł się jak najbardziej komfortowo. Korzystając z naszych usług, możesz być spokojny – jesteś w dobrych rękach!