Rozstępy - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? - Forever Young

Rozstępy – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Rozstępy to wrzecionowate, występujące równolegle pasma na powierzchni skóry. Są swego rodzaju bliznami, a problem z rozstępami dotyka przeważnie młode kobiety. Aż 70% z nich deklaruje, że ma rozstępy, a jeśli dochodzi do tego ciąża, to problem jest jeszcze większy. Jednak nie tylko kobiety cierpią z ich powodu. Około 40% mężczyzn również boryka się z ich występowaniem na pośladkach, udach plecach i innych partiach ciała. Jak powstają rozstępy i jak z nimi walczyć? Postaramy się doradzić Ci, co zrobić, żeby Twoja skóra była gładka, jędrna i bez rozstępów.

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy to dość powszechny defekt skóry, jednak nie jest groźne dla Twojego organizmu. Rozstępy nie są powodem do zamartwiania się o swoje zdrowie. Są efektem zbyt szybkiego wzrostu masy ciała. Skóra rozciąga się szybciej, niż pozwala na to jej elastyczność. Dochodzi wtedy do zerwania włókien kolagenowych oraz elastynowych. Rozstępy powstają w dwóch fazach:

 • I faza – tzw. faza zapalna, to czas, w którym Twoja skóra swędzi i szczypie. W ostatecznym momencie pęka. Faza ta może trwać nawet pół roku, a widoczne już zmiany będą obrzęknięte i przybiorą kolor czerwony.

 • II faza – tzw. faza zanikowa, to moment, w którym Twoje rozstępy bledną i stają się niemal białe. W ich miejscu na skórze wyczujesz wgłębienia.

Skąd się biorą rozstępy?

Jak się pozbyć rozstępów i co ma wpływ na to, że występują na Twojej skórze? Dlaczego niektórzy ludzie, pomimo rozciągania się skóry, nie mają rozstępów, a inni znowu mają ich dużo? Często kobiety po ciąży skarżą się na to, że ich skóra na brzuchu i piersiach wygląda jak tygrysie pasy, a inne młode mamy nie mają żadnych pamiątek po ciąży. Głównym tego powodem są predyspozycje genetyczne, ale również takie czynniki jak:

 • zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej;

 • przyjmowanie substancji bogatych w kortykoidy (hormony steroidowe);

 • suchość skóry;

 • urazy mechaniczne;

 • dieta niskokaloryczna, uboga w witaminy A, C, E oraz minerały takie jak cynk, magnez i krzem;

 • czynniki hormonalne.

Rozstępy – jak z nimi walczyć w domu?

W przypadku rozstępów łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Walka z powstałymi już rozstępami jest bardzo trudna, ale nie niemożliwa.
Żeby zapobiec ich powstawaniu, musisz stosować domowe zabiegi kosmetyczne, które ujędrnią Twoją skórę i pozostawią ją idealnie gładką. Jakie to zabiegi?
Po pierwsze naprzemienny prysznic, raz ciepłą, a raz zimną wodą. Pobudzi to krążenie Twojej krwi i ujędrni skórę. Po drugie peeling. Wykonują go co najmniej raz w tygodniu szorstką gąbką. Nie zapominaj o codziennym nawilżeniu. To bardzo ważne, ponieważ wysuszony naskórek sprzyja powstawaniu rozstępów. No i przede wszystkim ruch. Najlepiej sprawdza się jogging, basen oraz spacer. Aktywność fizyczna pozwoli Ci zachować piękne i jędrne ciało, a dodatkowo zadbasz o swoje zdrowie.

Rozstępy – jak się ich pozbyć?

Jeśli masz już rozstępy, to te wszystkie zabiegi również są przydatne, ale niestety nie sprawią, że Twój problem zniknie. Najbardziej efektywnym sposobem na rozjaśnienie lub całkowite pozbycie się rozstępów są zabiegi wykonywane w profesjonalnych klinikach medycyny estetycznej.

 • Najskuteczniejszą metodą pozbycia się rozstępów na brzuchu i pośladkach jest Mesotherm, czyli indukcja kolagenu za pomocą fali radiowej. Ta technika skutecznie odnawia oraz regeneruje skórę. Warunkiem skutecznej walki z rozstępami jest poddanie się zabiegowi, gdy są one świeże i czerwone.

 • Mezoterapia zapobiega powstawaniu rozstępów. Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu w skórę substancji, które pobudzają wytwarzanie kolagenu w skórze.

 • Inną metdoą na pozbycie się rozstępów jest innowacyjna technologia plazmy. Urządzenie Plasmage nie narusza głębszych warstw skóry i działa punktowo. Wysoka temperatura, którą wytwarza, prowadzi do obkurczenia się skóry, przez co Twoje rozstępy staną się tylko wspomnieniem.

Istnieją zatem różne sposoby na to, jak się pozbyć rozstępów ma pośladkach czy na brzuchu. Jeśli, oprócz domowych sposobów, zainteresowała Cię pomoc profesjonalistów – zapraszamy do kontaktu. Wiemy, jak z nimi walczyć i chętnie Ci w tym pomożemy!