Skąd się bierze rumień na twarzy? | fyoung.pl

Skąd się bierze rumień na twarzy?

Rumień to miejscowe zaczerwienienie naskórka, pojawiające się w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych. Często jego przyczyną są podrażnienie skóry i predyspozycje genetyczne. Istnieje jednak wiele innych powodów powstawania rumienia na twarzy. Jeśli chcesz poznać je wszystkie, zapoznaj się z naszym artykułem. Zapraszamy!

Skąd się bierze rumień na twarzy?

Rumień to miejscowe zaczerwienie skóry, który może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku. Istnieje wiele przyczyn powstawania rumienia, jednak najczęściej jest spowodowany predyspozycjami genetycznymi oraz działaniem czynników zaostrzających. Zazwyczaj nagłe rumienie na twarzy pojawiają się w wyniku:

  • spożycia napojów alkoholowych,
  • intensywnego wysiłku fizycznego,
  • ekspozycji twarzy na słońce,
  • spożycia gorących napojów,
  • silnych emocji np. stresu lub nerwów,
  • wzrostu ciśnienia tętniczego krwi,
  • przebywania w miejscu, w którym panuje wyjątkowo wysoka lub niska temperatura,
  • przyjmowania niektórych farmaceutyków,
  • zadziałania alergenów,
  • spożycia pikantnych potraw.

Rumień może pojawić się na twarzy również w przypadku niedoboru witaminy B lub zakażenia. Często jest objawem chorób dermatologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty. Zdarza się również, iż pojawia się on na skutek tocznia rumieniowatego – choroby autoimmunologicznej, obejmującej i uszkadzającej różnorodne narządy.

Rumień na twarzy w kształcie motyla – co oznacza?

Rumień na twarzy w kształcie motyla często pojawia się wskutek zakażenia parwowirusem. Zazwyczaj pokrywa on policzki kolorem sinoczerwonym. Towarzyszą mu również inne objawy – wysypka na ramionach, tułowiu, pośladkach i kończynach. Choroba ta ustępuje po ok. 3 tygodniach. Dotyka ona wyłącznie dzieci i niemowlęta. Nie stanowi poważnego zagrożenia.

Niestety rumień na twarzy w kształcie motyla może być również objawem poważnej choroby autoimmunologicznej, czyli tocznia rumieniowatego. Schorzenie to atakuje i uszkadza różne narządy m.in. płuca, nerki i skórę. Pierwszym objawem tocznia jest niedokrwistość, wspomniany rumień przybierający kształt motyla i bóle stawów. W przypadku którejkolwiek z dolegliwości należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i rozpocząć terapię.

Swędzący rumień na twarzy – popularny objaw alergii

Na Twojej twarzy pojawiły się czerwone, swędzące plamki? Prawdopodobnie dotknęła Cię alergia. Mógł wywołać ją m.in. alergen zawarty w kosmetyku do makijażu lub pielęgnacji. Rumieniowi będącemu objawem alergii często towarzyszy ból głowy, obrzęk, świąd i wysypka. Aby się go pozbyć, wystarczy ograniczyć kontakt z uczulającym preparatem lub przyjąć leki antyalergiczne. Jeśli nie chcesz narazić się na ten rodzaj rumienia, przed zastosowanie danego kosmetyku wykonaj test uczuleniowy.

Rumień na twarzy – leczenie

Na Twojej skórze twarzy pojawił się nieetyczny rumień? Zastanawiasz się, jak można się go pozbyć? Otóż, aby wyleczyć rumień, należy określić przyczynę jego powstania. Jeśli jest on objawem choroby skóry, trzeba udać się do poradni dermatologicznej i zasięgnąć porady specjalisty. W przypadku chorób zazwyczaj przyjmuje się farmaceutyki o działaniu miejscowym lub antybiotyki w formie doustnej.

Jeśli rumień na twarzy jest objawem alergii, konieczna jest konsultacja z alergologiem. Często niezbędne jest również wykonanie testów uczuleniowych w celu sprawdzenia, które alergeny wywołują niepożądane dolegliwości. Po ustaleniu szczegółów lekarz może przepisać odpowiednio dobrane leki przeciwhistaminowe.

Jeśli rumień na twarzy pojawił się wskutek działania czynników zaostrzających i pozostał na stałe np. przez odmrożenie w wyniku działania niskich temperatur, warto zdecydować się na zabieg laserowy. Dzięki niemu można szybko i skutecznie zamknąć poszerzone naczynka. Leczenie rumienia laserem jest w pełni bezpieczne i zwykle bezbolesne. Jeśli jesteś zainteresowany tym rodzajem zabiegu, zapoznaj się ze szczegółami dostępnymi na stronie: https://fyoung.pl/laserowe-usuwanie-rumienia-warszawa/. Zapraszamy również do kontaktu. Z chęcią przedstawimy Ci dokładne informacje o laserowym usuwaniu rumienia.