Skip to content
 

Skoroszewska 5c/79, Ursus

Trądzik różowaty/rumień

beauty portrait
Co to jest Rumień/Trądzik różowaty?

Rumień/Trądzik różowaty jest chorobą skóry obejmującą okolice nosa, policzków, brody, rzadziej czoła. Ma postać rumienia z widocznymi poszerzonymi naczyniami krwionośnymi oraz wypryskami zbliżonymi do trądziku. Powodowany jest m.in. zaburzoną gospodarką hormonalną, zmianami naczyniowo-ruchowymi.

Na nasilenie się trądziku różowatego wpływa stres, zmiana temperatury otoczenia, nieodpowiednie kosmetyki, ekspozycja na słońce, nieprawidłowa dieta (ostre przyprawy, alkohol). Rumień może być również spowodowany przegrzaniem lub alergią.

Najważniejsza jest profilaktyka – im wcześniej zareagujemy, tym większa szansa na uniknięcie powikłań w przyszłości. Zaniedbanie pojawiającego się rumienia może doprowadzić do pojawienia się trwałego zaczerwienienia na twarzy. Zaleca się unikanie promieniowania słonecznego, opalania w solarium oraz korzystania z sauny. Warto wprowadzić nowe, adekwatne do potrzeb organizmu nawyki żywieniowe bogate w warzywa i owoce. Z całą pewnością warto ograniczyć alkohol oraz przesadnie zimne i gorące napoje.

Jak wspominaliśmy wcześniej, trądzik różowaty wiąże się z rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Z tego powodu zapobieganie chorobie powinno wiązać się z obkurczeniem tych naczyń. Istnieje kilka sposobów na osiągnięcie pożądanego efektu. Zachęcamy do zapoznania się z opisami powyższych zabiegów.

Jak wyleczyć trądzik różowaty?

Leczenie trądziku różowatego nie jest proste. Schorzenie dotyczy nie tylko rumienia na twarzy, ale też wielu innych objawów. Co więcej, jest to choroba przewlekła i w niektórych przypadkach ma charakter nawracający. Z tego powodu zaleca się stosowanie profesjonalnych zabiegów. Niestety, samodzielne uporanie się z dolegliwością jest praktycznie niemożliwe.

Trądzik różowaty – leczenie

Leczenie trądziku różowatego często dotyczy farmakoterapii, jednak ta nie jest do końca skuteczna, dlatego wymienione wyżej zabiegi są doskonałym sposobem na osiągnięcie pożądanych efektów. W większości oferujemy działania, które powodują obkurczenie naczyń krwionośnych, a także głębokie oczyszczenie skóry na twarzy, która została dotknięta rumieniem.

W naszej Klinice pracują wyłącznie doświadczeni specjaliści, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, by leczyć trądzik różowaty. Jeśli pacjent nie wie, jaki zabieg sprawdzi się najlepiej w jego przypadku, to zapraszamy do konsultacji z lekarzem. Doktor może zarówno dobrać konkretny rodzaj zabiegu, a także przepisać skuteczne farmaceutyki. Do każdej osoby podchodzimy w sposób indywidualny, dzięki czemu leczenie przynosi lepsze efekty. W razie zainteresowania lub pytań prosimy o kontakt.

Co stosować na trądzik różowaty?

Nie wiesz, co pomaga na trądzik różowaty? Co prawda samodzielne leczenie nie daje satysfakcjonujących efektów, jednak warto wprowadzić do swojego życia nawyki, które mogą owocować zahamowaniem choroby, natomiast wspomniane wcześniej zabiegi zmniejszą objawy, głównie charakterystyczny rumień na twarzy.

Zalecamy korzystanie z kremów ochronnych przeciwsłonecznych z filtrami, jednocześnie unikając miejsc silnie nasłonecznionych. Do tego warto wykluczyć z diety pikantne potrawy, ostre przyprawy oraz alkohol. Dobrym nawykiem jest także korzystanie z kosmetyków do skóry wrażliwej, które nie niszczą warstwy lipidowej (ochronnej warstwy skóry). Skóra dotknięta trądzikiem różowatym powinna być dobrze nawilżona.

Kogo najczęściej dotyczy trądzik różowaty?

Trądzik różowaty został pierwszy raz opisany w XIV wieku przez francuskiego lekarza Guya de Chauhae. Schorzenie dotyka przede wszystkim osoby posiadające celtycką urodę o I i II fenotypie skóry. Co więcej, obserwacje pozwalają stwierdzić, że dolegliwość pojawia się częściej u ludzi nerwowych. Trądzik różowaty powstaje najczęściej w okolicach 30. roku życia, a czasami pierwsze objawy są widoczne wcześniej. Grupą zwiększonego ryzyka zachorowania są kobiety, ponieważ mężczyźni stanowią zaledwie 25% chorych. Jednocześnie Panowie mają bardziej skomplikowany i cięższy przebieg choroby.

Skuteczną walkę z rumieniem można rozpocząć od zastosowania lasera CPL, którego działanie powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych.

Zapraszamy do naszej Kliniki na zabiegi redukujące/likwidujące objawy rumienia oraz trądziku różowatego: