Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową - Forever Young

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Nadpotliwość to dolegliwość sprawiająca choremu spory dyskomfort, jednak istnieją sposoby, dzięki którym można ją wyleczyć. Istnieje wiele czynników wpływających na ryzyko powstania schorzenia, sporo jest też technik leczniczych. Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej skutecznych metod jest leczenie nadpotliwości toksyną botulinową. Dlaczego warto skorzystać akurat z tego rozwiązania?

Pot jest wydzielany w celu utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Zdarza się jednak, że ilość substancji jest zbyt duża, co dotyczy najczęściej pach, stóp oraz głowy (szczególnie twarzy). To schorzenie dość krępujące i może ono powodować spory dyskomfort w relacjach społecznych. Do choroby może dojść na skutek zmian hormonalnych, stresu, otyłości, zaburzeń pracy układu nerwowego, cukrzycy, gruźlicy, choroby Parkinsona, stosowania używek (alkoholu, narkotyków), ale też czynników genetycznych.

Dolegliwość dotyka około 2% populacji, dlatego jest uznawana za powszechny problem. Objawy są najmocniejsze najczęściej między 20. a 30. rokiem życia. Dobrze mieć świadomość, że brak leczenia nadmiernej potliwości może prowadzić do rozwoju innych schorzeń. Na przykład w przypadku pocenia się głowy może dojść do powstania grzybicy skóry, która z kolei jest powodem pojawienia się łupieżu.

Leczenie nadpotliwości botoksem

Toksyna botulinowa, nazywana także botoksem, jest substancją stosowaną od lat 70. ubiegłego wieku. Wykorzystuje się ją w leczeniu wielu schorzeń oraz w medycynie estetycznej. Pierwotnie używano jej do wykonywania zabiegów redukcji zeza u dzieci. Dlaczego jednak sprawdza się też w przypadku nadpotliwości?

Celem stosowania botoksu jest rozluźnienie i paraliż mięśni na niewielkim obszarze, który został poddany iniekcji. Dzięki temu istnieje możliwość zablokowania nerwów stymulujących gruczoły potowe, co zapobiegnie wydzielaniu potu. Ze względu na swoją uniwersalność toksyna botulinowa może zostać zaaplikowana na dowolnym obszarze ciała, a więc na głowie, pod pachami czy na stopach.

Remedium na nadpotliwość – botoks

Lekarz przed podjęciem działań zabiegowych najpierw przeprowadza wywiad z pacjentem, na podstawie którego określia, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do leczenia nadpotliwości toksyną botulinową. Przy okazji specjalista dowiaduje się, w jakie miejsce należy zaaplikować botoks.

Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania, lekarz może rozpocząć zabieg. Na samym początku pokrywa się dany obszar (np. pachę) specjalną substancją, często jodyną z dodatkiem skrobi. Dzięki temu na skórze pojawiają się plamki, które pozwalają zlokalizować konkretne miejsce do iniekcji, a także określić obszar, który wymaga leczenia, czyli również wybrać wielkość dawki botoksu. Kolejnym krokiem jest podanie pacjentowi substancji znieczulającej miejscowo. Później specjalista wykonuje niewielkie nakłucia śródskórne za pomocą cienkiej igły i zastrzyki. Zwykle zabieg nie trwa dłużej niż godzinę.

Przypominamy, że efekty botoksu nie są permanentne, jednak utrzymują się przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Skutki uboczne aplikacji toksyny przychodzą po około tygodniu. Nie istnieją szczególne wskazania pozabiegowe. Można powrócić do wykonywania codziennych czynności, jednak nie zaleca się rozmasowywania miejsca poddanego zastrzykom.

Leczenie nadpotliwości botoksem – przeciwwskazania

Istnieje kilka sytuacji, w których nie zaleca się leczenia nadpotliwości toksyną botulinową. Są to przede wszystkim ciąża i okres karmienia piersią, ale też nadwrażliwość na składniki specyfiku, infekcje w miejscu planowanej iniekcji, zaburzenia krzepnięcia krwi, zażywanie leków powodujących relaksację mięśni oraz choroby dotyczące zaburzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową – opinie

W opinii ekspertów leczenie nadpotliwości botoksem jest najskuteczniejszym sposobem na uporanie się z dolegliwością. Co prawda efekty nie są permanentne, jednak zabieg można powtarzać. Jest też bezpieczny dla zdrowia – jeśli tylko nie ma do niego przeciwwskazań.

Botoks – leczenie nadpotliwości w profesjonalnej klinice

Jeśli zależy Ci na profesjonalnym zabiegu, który na pewno przyniesie oczekiwane efekty, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Wyróżnia nas doświadczenie i indywidualne podejście do każdego pacjenta.