Zmarszczki w młodym wieku. Jak sobie z tym poradzić? - Forever Young

Zmarszczki w młodym wieku. Jak sobie z tym poradzić?

Choć mogłoby się wydawać, że zmarszczki to problem, który dotyczy przede wszystkim starszych osób, okazuje się, zaczyna się on pojawiać dosyć wcześnie. Mowa w szczególności o zmarszczkach mimicznych na czole, które zazwyczaj widoczne są jako jedne z pierwszych w postaci pionowej lwiej bruzdy albo kresek przecinających czoło poziomo. Jeśli martwią Cię zmarszczki na czole w wieku 20 lat, warto już wtedy wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji kosmetyki oraz zabiegi, które ujędrnią skórę i opóźnią powstawanie bruzd. Odpowiednia profilaktyka jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na odsunięcie w czasie objawów starzenia i zachowanie młodego, promiennego wyglądu. Dowiedz się, dlaczego zmarszczki na czole w młodym wieku również bywają już widoczne, oraz jak można skutecznie zapobiegać ich występowaniu.

Zmarszczki na czole w młodym wieku – dlaczego się pojawiają?

Zmarszczki o podłożu mimicznym pojawiać się mogą nie tylko ze względu na postępujące starzenie się skóry, choć jest to oczywiście ich główne źródło, ale również ze względu na szereg czynników indywidualnych. Na szybkie powstawanie zmarszczek mimicznych na czole w młodym wieku wpływ może mieć na przykład bogata mimika i ekspresja twarzy, która służy przecież do wyrażania rozmaitych emocji, ale również mrużenie oczu związane z wadą wzroku – to te czynniki odpowiedzialne są za pojawianie się lwiej zmarszczki, czyli pionowej bruzdy pomiędzy brwiami. Za poziome zmarszczki na czole w wieku 20 lat i później również może odpowiadać ekspresja, ale ważnym czynnikiem jest także genetyka. Niestety, jeśli Twoja mama lub babcia borykały się z problemem wcześnie pojawiających się zmarszczek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się one również u Ciebie. Działa to również w drugą stronę – jeśli kobiety w Twojej rodzinie wyglądają młodo mimo starszego wieku, szanse na to, że zmarszczki mimiczne zaczną pojawiać się później, także jest duża. Co więcej, to również geny odpowiadają za moment utraty kolagenu czy degenerację mięśni twarzy. Warto jednak mieć świadomość, że genetyka to nie wszystko – bardzo duże znaczenie mają także zdrowa dieta, regularne uprawianie sportu, unikanie nałogów oraz wysoko przetworzonych produktów, które dostarczają wiele toksyn do naszego organizmu.

Jak można zniwelować zmarszczki mimiczne na czole w młodym wieku?

Trzeba od razu zaznaczyć, że w kwestii zmarszczek mimicznych najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka, choć dostępne są także zabiegi dostosowane do młodej skóry, które również niwelują powstawanie bruzd na czole. Nie ulega wątpliwości, że zmarszczki nierzadko mocno nas postarzają i sprawiają, że wyglądamy poważniej, dlatego warto pomyśleć o wprowadzeniu zmian w swojej codziennej pielęgnacji, zanim zaczną się one pojawiać.

O jakich zmianach mowa? Przede wszystkim zacznij używać wysokiej jakości kosmetyków z kwasem hialuronowym, na rynku znajdziesz obecnie ich duży wybór. Kwas hialuronowy jest także często wykorzystywany w medycynie estetycznej jako preparat służący do wypełniania zmarszczek, ujędrniania skóry twarzy oraz powiększania ust – w naszej klinice również wykonujemy zabiegi z jego udziałem. Innym składnikiem, który dobrze wpływa na elastyczność i jędrność skóry, jest kolagen, który również możemy znaleźć w wielu profesjonalnych kosmetykach – jego zadaniem jest poprawa sprężystości oraz odpowiednie nawilżenie cery. Warto także regularnie sięgać po rewitalizujące maseczki na twarz, które pozwolą niemal od razu zredukować widoczne zmarszczki na czole w młodym wieku. Innym chętnie wykorzystywanym przez osoby powyżej 20. roku życia kosmetykiem jest peeling – zarówno grubo-, jak i drobnoziarnisty – pobudza on krążenie, dotleniając i odmładzając skórę. Sięgaj po kosmetyki z witaminami C i E, które dodatkowo rozświetlą cerę.

Dobrym wyborem będą także wszelkie kosmetyki, a przede wszystkim kremy i maseczki, o działaniu nawilżającym, zawierające na przykład sok z aloesu. Podobnie jak w przypadku każdej pielęgnacji i profilaktyki, również w tutaj bardzo ważna jest systematyczność – efekty będą widocznie jedynie wtedy, gdy będziemy dbać o skórę twarzy na co dzień. Jeśli jednak wymienione wyżej sposoby nie będą satysfakcjonujące, możesz zdecydować się także na zabieg botoksu, który jest wysoce skuteczny w redukowaniu nawet głębokich zmarszczek mimicznych.